2014 йил якуни бўйича Ўзбекистон Республикасидаги нарковазият
Бугунги кунда Ўзбекистон гиёҳвандлик воситаларининг салбий оқибатларига қарши ўзининг барча ижтимоий, иқтисодий ва сиёсий ресурсларини қўллаб келмоқда. Наркотик моддаларни назорат қилиш доирасида наркотик моддаларга бўлган талабни камайтириш ва уларнинг ноқонуний айланишини олдини олишга қаратилган фаолият амалга оширилмоқда.
Наркотик моддаларни суистеъмол қилиш ва ноқонуний айланишга қарши кураш кенг қамровли 2011-2015 й. чора – тадбирлар дастури наркотик моддаларни устидан назорат қилиш бўйича Ўзбекистон Республикаси Давлат комиссияси томонидан тасдиқланган ва амалга оширилмоқда.
Бу дастур доирасида ҳуқуқни муҳофаза қилиш идораларининг моддий – техник базаларини мустаҳкамлаш, кадрлар салоҳиятини ошириш, гиёҳвандликни даволаш хизматини замонавийлаштириш ва ривожлантириш, гиёҳвандликни олдини олиш мақсадида наркотрафикка қарши курашиш соҳасида халқаро ҳамкорликни кенгайтириш ишлари амалга оширилади.
Наркотик моддаларнинг ноқонуний айланишига қарши кураш
Наркотик моддаларни ноқонуний айланишиги қарши кураш чора тадбирлар натижасида, Ўзбекистон ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралари томонидан 2014 йилда жами 6698 (2013 йилда 7680) та наркожиноят аниқланиб, мазкур жиноятлардан: 3062 (3772) таси наркотик воситаларини ўтказиш; 607 (623) таси контрабанда; 1320 (1491) таси таъқиқланган экинларни экиб етиштириш; 1709 (1794) таси бошқа турдаги наркожиноятлар.
Ўзбекистонда 2014 – 2013 йилда аниқланган наркожиноятлар сони (турлари бўйича)
Мусодара қилинган наркотик воситаларнинг миқдори 2 тонна 298 кг (2 тонна 326 кг) ни ташкил этди. Шу жумладан: 106,5 (121,6) кг героин, 881,9 (851,3) кг опий, 802,9 (873,5) кг марихуана, 100 (143,3) кг гашиш ва 406,3 (336,3) кг кўкнор.
Наркотик моддаларни давлат чегараси орқали контрабанда йўли билан олиб ўтиш бўйича, жиноий фаолиятни ва минтақалараро наркотрафик гуруҳларни бартараф этишга ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идораларнинг сайҳаракатлари кучайтиришга қаратилган.
Мисол учун:
2014 йил 18 феврал куни Сурхондарё вилоятининг Термиз тумани ҳудудида Афғонистон билан давлат чегарасини Амударё орқали ноқонуний кесиб ўтишга уринган Афғонистон Ислом Республикаси фуқароси 64,6 кг. опийни резина қайиқ орқали олиб ўтаётганида қўлга олинди;
2014 йил 3 ва 13 март кунлари Самарқанд вилоятининг Булунгур тумани худудида ўтказилган тезкор тадбир давомида уюшган жиноий гуруҳ 45 кг опийни Тожикистон Республикасидан транспортда олиб ўтаётганда қўлга олинди;
2014 йил 11 апрел куни Самарқанд вилоятининг Булунгур тумани худудида ўтказилган тезкор тадбир давомида 5,7 кг героин ва 7 кг яқин опийни Тожикистон Республикасидан Тошкент вилояти Зангиота тумани худудига контрабанда йўли билан олиб ўтаётганда қўлга олинди;
2014 йил 22 май куни Самарқанд вилоятида 32,5 кг опийни уюшган жиноий гуруҳ Тожикистон Республикасидан Самарканд вилоятига контрабанда йўли билан олиб ўтаётганда қўлга олинди;
2014 йил 23 октябр куни Сурхондарё вилоятининг Олтин тумани ҳудудида тезкор тадбир давомида 10,2 кг опий ва 12 кг. героинни траспорт воситаси орқали олиб ўтаётганда қўлга олинди.
Наркотик моддаларни ноқонуний айланишини аниқлаш шунингдек, таркибида наркотик воситалари бўлган ўсимликлар етиштириш ва гиёҳвандлик савдоси билан боғлиқ жиноятларни олдини олиш учун Ўзбекистонда икки босқичли кенг кўламли “Қора дори -2014” тадбири ўтказилди.
Ўтказилган тадбир давомида жами 1125 (1223) та ҳолатлар аниқланиб, 6692 (10356) кв.м. майдонда таркибида наркотик воситалари бўлган ўсимликлар йўқ қилинди.
“Қора-дори 2014” тадбири давомида жами 2900 (3101) та наркотик воситалари билан боғлиқ жиноятлар аниқланиб, 852 (785) кг дан ортиқ наркотик воситалари мусодара қилинди.
Ҳуқуни муҳофаза қилиш идораларининг ахборот таҳлил ва техник имкониятларини кучайтириш
Ўзбекистонда ўтган йили наркотик моддаларни ноқонуний айланишига қарши кураш соҳасида ҳуқуқни муҳофаза қилиш идораларининг ахборот таҳлил ва техник имкониятлари оширилди.
Ахборот алмашиш ва марказлашган маълумотни қайта ишлаш механизмини такомиллаштириш мақсадида Ҳалқаро лойиҳалар доирасида замонавий ахборот таҳлил системаси (маълумотлар базаси) «IBM i2» дастурий таъминот яратилиб тақдим этилган.
Республика ҳуқуқни муҳофаза қилиш идораларнинг таҳлил бўлимларига дастурий таъминотни ўрнатиш амалга оширилди ва маълумотлар базасини соддалашган шакли ишлаб чиқилди.
Наркотик моддаларни назорат қилиш миллий ахборот таҳлил маркази ўқув синфида Миллий ҳавфсизлик хизмати, Ички ишлар вазирлиги, Давлат божхона қўмитаси, Бош прокуратура, Миллий хавфсизлик хизматининг Давлат чегараларини ҳимоя қилувчи қўмитаси тахлил бўлими ходимлари учун компьютер тизимлари орқали тезкор ахборот тахлил методологияси бўйича тренинг ўтказилди.
Хозирги кунда идоралараро Миллий маълумотлар база дастур тизимини ишлаб чиқиш ишлари олиб борилмоқда. (Европпа иттифоқи мамлакатлари ҳуқуқни ҳимоя қилувчи идоралар тизимларига ўхшашлиги асосида).
Республиканинг ваколатли органлари наркотик моддаларни давлат чегараси орқали олиб ўтиш ҳолатларини аниқлаш самарадорлигини ошириш мақсадида техник салохиятини ошириш чора-тадбирлар қаъбул қилинган.
Республикада бир қатор божхона масканлари замонавий катта хажмли стационар ва мобил сканер қурилмалари ҳамда бир қатор замонавий техник воситалар билан жихозланган.

11/23/2018 06:02:00 pm
Today Uzbekistan countered all the social, economic and political resources of the state for drug threating. As part of the monitoring of drug use, balanced approach aimed at drug demand reduction and prevention of illicit trafficking.
State Commission on Drug Control adopted and implemented the Program of comprehensive measures for countering drug abuse and trafficking for 2011-2015 years.
The Program realized measures for strengthen the material-technical and human capacities of law enforcement agencies, modernization and development of the drug treatment service, enhance international cooperation in countering drug trafficking and conducting targeted prevention of drug addiction.
As a result of targeted activities and complex operations for preventing drug trafficking channels, in 2014 law enforcement agencies of Uzbekistan detected 6698 (in 2013 - 7680) drug crimes, including 3062 (3772) cases of illegal sales, 607 (623) cases of smuggling, 1320 (1491) cases of the illicit cultivation the narcotic plants and 1709 (1794) other drug crimes.
In 2014 law enforcement agencies of Uzbekistan seized 2 tons 298 kg (2 tons 326 kg) of drugs, including 106.5 (121.6) kilograms of heroin, 881.9 (851.3) kilograms of opium, 802.9 (873.5) kilograms of marijuana, 100 (143.3) kg of cannabis and 406.3 (336.3) kg of koknar (poppy straw).
The efforts of law enforcement agencies have been directed at preventing criminal activities and eliminating inter-regional drug traffickers, organized the stable channels of drug smuggling across the state border.
For example:
February 18, 2014 in the Termez district of Surkhondarya region, detained a citizen of Afghanistan, who was trying to illegally cross the state border and smuggling of 64.6 kg of opium from Afghanistan via the Amu Darya River with a rubber boat,;
3 and March 13, 2014 on the territory of Bulungur district of Samarkand region, during the special operation of preventing a criminal group, which organized the transportation of drugs from Tajikistan, seized about 45 kg of opium;
April 11, 2014 during a special operation in Zangiata district of Tashkent region of preventing the drug smuggling from Tajikistan seized 5.7 kg of heroin and about 7 kg of opium;
May 22, 2014 suppressed the organized criminal group, which was specialized in smuggling the drugs from Tajikistan to the Samarkand region of Uzbekistan. Totally seized 32.5 kg of opium;
October 23, 2014 during a special operation in Altinsay district of Surkhondarya region seized over 12 kilograms of heroin and 10.2 kg of opium.
Uzbekistan conducted two-stage complex operation "Black Poppy - 2014" to detect and prevent cases of illegal cultivation of narcotic plants, as well as the prevention of offenses related to drug trafficking.
As a result of organizational and preventive operational activities, detected 1125 (1223) of illegal cultivation of narcotic plants. Also, destroyed illegal plantings with total area of 6692 (10356) sq.m.
During the operation "Black Poppy - 2014" detected 2900 (3101) drug crimes and seized 852 kg (785 kg) of drugs.
In the past year a certain work is carried out on increasing the analytical and technical capacity of law enforcement agencies of Uzbekistan in the fight against drug trafficking.
To improve the mechanism for the exchange of information and the organization of its central processing, developed a unified format of a database on the basis of modern information and analytical software «IBM i2», provided by the international projects. The program installed in all analytical departments of law enforcement agencies, as well as developed a simplified form of the database.
On the basis of the classroom of the National Center for Drug Control conducted training sessions on methodologies for the analysis of operational information through computer systems for employees of analytical department of Interior Ministry, National Security Service, State Customs Committee and General Prosecutor's Office.
Currently, developing the National interagency database system (similar to the law enforcement systems of the EU countries).
In order to improve detection of drug smuggling across the state border measures were taken to improve the technical capacity of the competent authorities of the Republic.
Modern means of technical control, including large stationary and mobile scanners equipped with a number of the checkpoints of the Republic.