Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идораларнинг фаолияти
Ўзбекистон мустақилликка эришгач наркобизнесга қарши курашда аниқ қадамлар қўйилди ва кўп ишлар олиб бормоқда.
Наркотик моддаларни, ноқонуний айланишига қарши курашиш бўйича ҳамма ҳуқуқни ҳимоя қилиш идораларида махсус тузилмалар вужудга келган, Ҳукумат томонидан
Давлат божҳона қўмитаси қошида Миллий кинология маркази очилган, бу ерда махсус кинологларни, ҳамда хизмат қидирув итларни тайёрлайди.
Махсус тузилмадаги ходимларни наркотрафикка курашишга ўқитиш учун Ички ишлар вазирлигининг академияси ва Олий ҳарбий божхона олийгоҳида наркотик моддаларни, ноқонуний айланишига қарши кураш ва контрабандага қарши бўйича кафедра очилган.
Ҳуқуқни ҳимоя қилувчи идоралар томонидан наркотрафик каналларини аниқлаш ва наркотик моддаларни, ноқонуний аланиши, уюшган наркогуруҳларни тўхтатиш, контрабандани йўлини бекитиш, ер майдонларига экилган наркотикларни йўқ қилиш ва гиёҳвандликни олдини олишга қаратилган аниқ чора тадбирлар олиб борилади.
Вазирлик ва идоралар, манфаатдор ташкилотлар, маҳаллий хокимият органлари ва жамоатчилик қўшимча кучлари билан комплекс равишда операциялар олиб борилади. Хар йили ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари томонидан манфаатдор ташкилотлар ва жамоатчилик кучларини жалб этган ҳолда гиёҳвандлик ўсимликларни аниқлаш ва, ноқонуний етиштиришни олдини олиш, гиёҳвандлик савдоси билан боғлиқ жиноятчиликни олдини олиш, шунингдек республикага қўшни давлатлардан наркотик моддаларни кириб келиш каналини тўсиш ишларни аниқлаш ва олдини олиш мақсадида икки босқичли кенг қамровли «Қора дори» тадбири бўлиб ўтади.
Республикамизда гиёҳванд моддаларнинг, ноқонуний айланишига қарши олиб борилаётган сиёсат ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари наркотрафик ва уюшган жиноятчиликка қарши кураш йўналишида моддий техник база, таҳлилий ва кадрлар салоҳиятини оширишга йўналтирилган.
Республикада наркотик моддаларни давлат чегараси орқали олиб ўтиш ҳолатларини аниқлаш самарадорлигини ошириш мақсадида божхона масканлари замонавий стационар ва мобил сканер қурилмалари ҳамда бир қатор замонавий техник воситалар билан таъминланган.
Охирги 10 йил мобайнида (2005-2015 йилларда) ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари томонидан 92 мингга яқин наркожиноятлар аниқланган ва 32 тонна миқдорида наркотик моддалар мусодара қилинган.
Ўзбекистон Республикаси хукумати топшириғига кўра, ҳар йили 26 июнь — Ҳалқаро гиёҳвандликка ва гиёҳвандлик воситаларнинг, ноқонуний айланишига қарши кураш куни, ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари томонидан мусодара қилинган наркотик воситаларни йўқ қилиниши (ёқиш) амалга оширилади. Ҳалқаро ташкилотлар, жамоатчилик ва оммавий воситалар вакиллари иштирокида наркотик воситалар йўқ қилинади.

Деятельность правоохранительных органов
С момента обретения независимости Узбекистан прилагает большие усилия и делает конкретные шаги в борьбе с наркобизнесом.
В структурах всех правоохранительных органов образованы специальные подразделения по борьбе с незаконным оборотом наркотиков, на оснащение, содержание, кадровое и материально-техническое укрепление которых Правительством постоянно выделяются и увеличиваются ассигнования.
На базе Государственного таможенного комитета создан  Национальный кинологический центр, осуществляющий подготовку и обучение специалистов-кинологов, а также служебно-поисковых собак по передовым технологиям.
Для обучения сотрудников спецподразделений по борьбе с наркотрафиком на базе Академии Министерства внутренних дел и Высшего военного таможенного института действуют специальные кафедры по предмету борьбы с незаконным оборотом наркотиков и противодействию контрабанды.
Правоохранительными органами на системной основе осуществляются целенаправленные мероприятия по выявлению каналов наркотрафика и незаконного оборота наркотиков,  пресечению противоправной деятельности транснациональных наркогруппировок, перекрытию каналов контрабанды, ликвидации наркопосевов и предотвращению распространения наркомании.
Проводятся комплексные операции с подключением сил и возможностей заинтересованных организаций, министерств и ведомств, представителей местной власти и общественности. В целях выявления и пресечения фактов незаконного культивирования наркосодержащих растений, предупреждения правонарушений связанных с незаконным оборотом наркотиков, а также перекрытия каналов поступления наркотиков в республику из соседних государств, правоохранительными органами с привлечением сил и средств других заинтересованных ведомств и общественных организаций ежегодно проводится двухэтапная комплексная широкомасштабная операция «Чёрный мак».
Антинаркотическая политика республики направлена на улучшение материально-технического, аналитического и кадрового потенциала правоохранительных органов в сфере борьбы с контрабандой наркотиков и организованной преступностью.
В целях повышения эффективности выявления транзита наркотиков через государственную границу, современными средствами технического контроля, в том числе крупногабаритными стационарными и мобильными сканирующими устройствами оснащен ряд контрольно-пропускных пунктов республики.
За последние 10 лет (2005-2015 гг.) усилиями правоохранительных органов выявлено около 92 тыс. наркопреступлений и изъято свыше 32 тонн наркотических средств.
Ежегодно, в предверии 26 июня - Международного дня борьбы со злоупотреблением наркотическими средствами и их незаконным оборотом, по поручению правительства Республики Узбекистан, проводится уничтожение (сжигание) наркотических средств, изъятых правоохранительными органами республики в ходе борьбы с наркобизнесом. Наркотики уничтожаются в присутствии представителей международных организаций, общественности и средств массовой информации.