Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идораларнинг фаолияти
Ўзбекистон мустақилликка эришгач наркобизнесга қарши курашда аниқ қадамлар қўйилди ва кўп ишлар олиб бормоқда.
Наркотик моддаларни, ноқонуний айланишига қарши курашиш бўйича ҳамма ҳуқуқни ҳимоя қилиш идораларида махсус тузилмалар вужудга келган, Ҳукумат томонидан
Давлат божҳона қўмитаси қошида Миллий кинология маркази очилган, бу ерда махсус кинологларни, ҳамда хизмат қидирув итларни тайёрлайди.
Махсус тузилмадаги ходимларни наркотрафикка курашишга ўқитиш учун Ички ишлар вазирлигининг академияси ва Олий ҳарбий божхона олийгоҳида наркотик моддаларни, ноқонуний айланишига қарши кураш ва контрабандага қарши бўйича кафедра очилган.
Ҳуқуқни ҳимоя қилувчи идоралар томонидан наркотрафик каналларини аниқлаш ва наркотик моддаларни, ноқонуний аланиши, уюшган наркогуруҳларни тўхтатиш, контрабандани йўлини бекитиш, ер майдонларига экилган наркотикларни йўқ қилиш ва гиёҳвандликни олдини олишга қаратилган аниқ чора тадбирлар олиб борилади.
Вазирлик ва идоралар, манфаатдор ташкилотлар, маҳаллий хокимият органлари ва жамоатчилик қўшимча кучлари билан комплекс равишда операциялар олиб борилади. Хар йили ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари томонидан манфаатдор ташкилотлар ва жамоатчилик кучларини жалб этган ҳолда гиёҳвандлик ўсимликларни аниқлаш ва, ноқонуний етиштиришни олдини олиш, гиёҳвандлик савдоси билан боғлиқ жиноятчиликни олдини олиш, шунингдек республикага қўшни давлатлардан наркотик моддаларни кириб келиш каналини тўсиш ишларни аниқлаш ва олдини олиш мақсадида икки босқичли кенг қамровли «Қора дори» тадбири бўлиб ўтади.
Республикамизда гиёҳванд моддаларнинг, ноқонуний айланишига қарши олиб борилаётган сиёсат ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари наркотрафик ва уюшган жиноятчиликка қарши кураш йўналишида моддий техник база, таҳлилий ва кадрлар салоҳиятини оширишга йўналтирилган.
Республикада наркотик моддаларни давлат чегараси орқали олиб ўтиш ҳолатларини аниқлаш самарадорлигини ошириш мақсадида божхона масканлари замонавий стационар ва мобил сканер қурилмалари ҳамда бир қатор замонавий техник воситалар билан таъминланган.
Охирги 10 йил мобайнида (2005-2015 йилларда) ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари томонидан 92 мингга яқин наркожиноятлар аниқланган ва 32 тонна миқдорида наркотик моддалар мусодара қилинган.
Ўзбекистон Республикаси хукумати топшириғига кўра, ҳар йили 26 июнь — Ҳалқаро гиёҳвандликка ва гиёҳвандлик воситаларнинг, ноқонуний айланишига қарши кураш куни, ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари томонидан мусодара қилинган наркотик воситаларни йўқ қилиниши (ёқиш) амалга оширилади. Ҳалқаро ташкилотлар, жамоатчилик ва оммавий воситалар вакиллари иштирокида наркотик воситалар йўқ қилинади.

Law enforcement activities
Since independence, Uzbekistan made great efforts and makes concrete steps in the fight against drug trafficking.
In structures of all law enforcement agencies formed a special units for combating the drug trafficking, on the equipment, maintenance, personnel and logistical strengthening the government is constantly increasing appropriations.
On the basis of the State Customs Committee established the National Dog Training Center, conducting training and education specialist dog handlers, as well as service and search dogs on high technologies.
For the training of special units to combat drug trafficking at the Academy of the Ministry of the Interior and the Higher Military Customs Institute operating the special chairs on the subject of combating drug trafficking and anti-smuggling.
Law enforcement agencies are carried out targeted measures to identify the channels of drug trafficking, combat illegal activities of transnational drug trafficking groups, the elimination of drug crops, and prevent the spread of drug addiction.
Conducted complex operations with strength and capabilities of interested organizations, ministries and departments, local authorities and the public. In order to identify and prevent cases of illicit cultivation of narcotic plants, prevention of offenses related to drug trafficking, as well as overlapping channels of drugs into the republic from the neighboring countries, law enforcement agencies with the involvement of forces and means of other concerned agencies (including NGOs) annually conduct two-stage complex operation "Black Poppy".
The anti-drug policy of the Republic aimed at improving the material and technical, analytical and human capacity of law enforcement agencies in the fight against drug trafficking and organized crime.
In order to improve detection of the transit of drugs through the state border, with modern means of engineering controls, including large stationary and mobile scanners equipped with a number of the checkpoints of the Republic.
Over the past 10 years (2005-2015) of law enforcement efforts detected 92,000 drug crimes and seized more than 32 tons of drugs.
Every year, the threshold of 26 June - International Day against Drug Abuse and Illicit Trafficking, on behalf of the Government of the Republic of Uzbekistan, carried out the destruction (burning) of drugs seized by law enforcement agencies of the republic during the fight against drug trafficking. Drugs are destroyed in the presence of representatives of international organizations, the public and the media.