Ўзбекистон Республикасида наркологик касалликларни даволашнинг мақсади барқарор ремиссияга эришиш ва наркологик касалликларни қайталаниши профилактикасидир. Бу эса даволаш–реабилитация чораларга тизимли ёндошувни талаб этади.
Наркологик муассасалар амалиётига гиёҳванд моддаларга қарам шахсларнинг тиббий, психологик ва ижтимоий хизматларга бўлган эҳтиёжларини қондиришда яхлит ёндошувга асосланган наркологик ёрдамнинг янги модели жорий қилинган бўлиб, у терапевтик тадбирларнинг сифати ва самарадорлигини таъминлашга, хизматлар турларини кўпайтиришга, гиёҳванд моддаларни истеъмол қилувчиларнинг даволаш-профилактика дастурларидан фойдаланиш имкониятини кенгайтиришга йўналтирилган. Моделнинг таркиби детоксикация, абстиненциядан сўнгги бузилишларга дори воситалари билан чек қўйиш, стационар ва амбулатория шароитида реабилитация ва қайталаниш (рецидив)га қарши терапиядан иборат. Муолажалар қатъий белгиланган изчилликда, беморни аста-секин стационар даволашдан амбулатория босқичига ўтказиш орқали амалга оширилади. Якуний мақсад – мижозни гиёҳванд моддаларсиз ҳаётга мослаштириш ва жамиятга қайта интеграция қилишдир.
Ўзбекистон Республикасининг “Фуқаролар соғлигини муҳофаза қилиш тўғрисида”ги қонунининг 34-моддасига мувофиқ, гиёҳвандлик ва токсикомания билан касалланган беморларни даволаш учун Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан рухсат берилган воситалар ва усуллардан фойдаланилади. “Наркологик беморларга ташхис қўйиш, даволаш ва тиббий-ижтимоий реабилитация стандартлари”да мустаҳкамлаб қўйилган. Наркологик ёрдам кўрсатишда қуйидаги асосий тамойиларига амал қилинади:
наркологик ёрдамдан (стационарда, амбулаторияда, кундузги стационарда, реабилитация марказларда даволаниш ва ҳ.) фойдаланиш имкониятининг мавжудлиги;
малакали тиббий ёрдам олишдан тенг фойдаланиш имконияти;
кафолатланган аноним рўйхат (анонимлик, махфийлик);
наркологик ёрдамни ташкил этишнинг кўп босқичлилиги;
эксперт фаолияти (ташхис қўйиш, гиёҳванд моддадан мастлик ҳолатини, психофаол моддалар истеъмол қилганликни, мажбурий даволашга йўналтириш заруриятини аниқлаш учун экспертизалар ўтказиш);
маслаҳат функциялари;
наркологик вазиятнинг табақалаштирилган мониторинги;
аҳолига наркологик ёрдам кўрсатиш тизими фаолиятини тартибга солиш жараёнларини мувофиқлаштириш, назорат қилиш ва қонуний таъминлаш.
Ўзбекистон Республикасида наркологик рўйхат тизими амал қилади, у ўз ичига диспансер рўйхати ва гиёҳванд моддаларни истеъмол қилувчиларни профилактик кузатишни қамраб олади.
Психофаол моддаларни нотиббий истеъмол қилишга йўл қўядиган шахслар тиббий кўрикдаш ўтиш учун ихтиёрий равишда ёки уларга суд-тергов органлари, шунингдек тиббий муассасалар томонидан давлат соғлиқни сақлаш тизимининг наркологик муассасаларига йўналтирилади .
Гиёҳвандлик қарамлик ташхиси қўйилганда улар диспансер рўйхатига ва амбулатория наркологик бўлинмаларда динамик кузатув остига олиниши керак. Ташхис амбулатория шароитларида ҳам, станционар шароитда ҳам шифокор-нарколог томонидан батафсил текширув асосида қўйилиши мумкин.
Гиёҳвандлик қарамлик ташхисидан норози бўлган тақдирда фуқаро соғлиқни сақлаш соҳасидаги юқори органларга ёки судга мурожаат қилиши мумкин.
Диспансер рўйҳатига қўйиш ҳақидаги қарор наркологик муассасанинг врачлик-маслаҳат комиссияси томонидан қабул қилинади. Диспансер рўйхати гиёҳванд моддаларни истеъмол қилувчиларнинг турар-жойига кўра ҳудудий наркологик муассасада амалга оширилади.
Ихтиёрий равишда аноним даволаниш хоналарига мурожаат қилган шахслар бундан мустасно. Бу ҳолда мижозларни диспансерда кузатиш амалга оширилмайди.
Касаллик ремиссиясиз давом этадиган беморлар ва илк бор наркологик ёрдам сўраб мурожаат этган шахслар амбулатория шароитларида камида ойига 1 марта кўрикдан ўтказилади. Диспансер кузатуви давомида беморлар узоқ муддатли ремиссия ҳолатини таъминловчи малакали тиббий ёрдам олишлари керак. Барқарор ремиссияга эришилса, давомийлиги 3 йилга тенг диспансер ҳисоби муддати белгиланади. Ремиссиянинг биринчи йилида мижоз ойига 1 марта, иккинчи йили – 2 ойда 1 марта, учинчи йили – 3 ойда 1 марта кўрикдан ўтади.
Диспансер ҳисоби қуйидаги сабабларга кўра тўхтатилиши мумкин:
барқарор ремиссия (3 йил давомида ҳар қандай психологк фаол моддалар, шу жумладан алкоголдан сақланиш);
турар-жойини наркологик муассаса хизмат кўрсатадиган ҳудуддан ташқарига ўзгартириш;
1 йилдан узоқ муддатга озодликдан маҳрум этилиш;
ўлим.
Барқарор ремиссия туфайли диспансер ҳисобидан чиқарилиши мижозни кузатув остига олган наркологик муассасанинг врачлик-маслаҳат комиссиянинг хулосаси асосида амалга оширилади.
Гиёҳванд моддаларни истеъмол қилган, лекин қарамликнинг клиник белгилари шаклланмаган ҳолларда гиёҳванд моддаларни истеъмол қилувчилар профилактик кузатув остида бўлишини тақозо этилади. Профилактик кузатувнинг мақсади гиёҳвандликни шаклланишининг олдини олишдан иборат. Профилактик ҳисобда турувчи гиёҳванд моддаларни истеъмол қилувчилар ойига камида 1 марта кўрикдан ўтказилади. Наркотикларни истеъмол қилиш тўлиқ тўхтатилган ва қарамлик белгилари бўлмаган ҳолда профилактик кузатишни муддати 1 йил билан чекланади. Наркотикларни истеъмол қилишни давом этиш ва гиёҳванд моддаларга қарамлик синдроми шаклланган ҳолда бемор диспансер ҳисобига олинади.
Республикада наркология хизмати қуйидаги ихтисослаштирилган муассасалардан ташкил топган: Республика наркологик маркази, 15 та наркологик диспансерлар (уларнинг 13 таси стационар бўлимларга эга), 2 наркологик стационар, руҳий касалликлар шифохонасидаги 7 та наркологик бўлинма. Жойлардаги марказий поликлиникалар қошида наркологик кабинетлар ташкил қилинган.
Айни пайтда, хусусий мулкчилик шаклидаги клиникалар ҳам аҳолига наркологик ёрдам кўрсатмоқда.
Ихтисослаштирилган наркологик хизматнинг бош муассасаси сифатида 2010 йилдан буён Тошкент врачлар малакасини ошириш институтининг (ТошВМИ) наркология ва ўсмирлар психопатологияси кафедраси фаолият кўрсатиб, наркологик ёрдам хизматларига услубий бошқарувни амалга ошириб келмоқда.
Наркология соҳасини замонавий ривожини эътиборга олган ҳолда, республикада наркологик ёрдам кўрсатишда тиббий моделдан реабилитация (яъни тиббий-психологик-ижтимоий) моделига босқичма-босқич ўтилмоқда.
Шу муносабат билан Соғликни сақлаш вазирлиги томонидан наркология диспансерларида тиббий ижтимоий реабилитация бўлимлари ташкил этилиб, амбулатория ва стационар шароитида амалга ошииладиган реабилитацион даструлар ва психотерапиянинг махсус услублари тадбиқ этилмоқда.
Наркологик муассасаларда жорий этилган тиббий-ижтимоий реабилитация дастурларида қуйидаги психотерапевтик техникалардан фойдаланилади:
манипулятив психотерапия;
мотивацион маслаҳат бериш;
гуруҳли рационал психотерапия, ахборот гуруҳлари, гуруҳли тренинглар (коммуникатив, сенситив, ассертив, креатив, стрессларга чидамлилик, танага йўналтирилган, рецидивга қарши), арт-терапия, континуаль психотерапия, аутотренинг, медитациялар, холотроп нафас олиш, трансакт таҳлил, гештальт-терапия, маданий терапия, ҳис-ҳаяжонли-стресс терапия, оилавий психотерапия, психодиагностик тест ўтказиш. Беморларнинг яқинлари билан хам иш олиб борилмоқда.
Реабилитация дастурларига реабилитация салоҳияти даражаси турлича бўлган, гиёҳванд модда ва бошқа психофаол моддаларга қарамлик ташхиси қўйилган ва ёрдам сўраб мурожаат этган барча беморлар қабул қилинади. Жумладан, ўртача реабилитация салоҳиятига эга беморлар учун у ёки бу даражада узоқ давом этадиган ремиссияга ва шахс мақомига эришишга ёрдам берадиган реабилитация дастурларининг компонентларидан фойдаланилади. Реабилитация даражаси паст бўлган беморлар учун – зарарни камайтириш ва салбий оқибатларни имкон қадар камайтириш қўлланилади (дастурнинг биринчи босқичи).
Психофаол моддаларга қарам шахсларни тиббий-ижтимоий реабилитация дастурларига қабул қилиш мезонлари қуйидагича:
олдиндан детоксикация курсини қабул қилиш;
мижозда кимёвий қарамликдан қутилишга асослар борлиги;
мижозларда контагиоз инфекцияларнинг йўқлиги (ОИВ/ОИТС ташхиси дастурларда иштирок этишга тўсиқ бўла олмайди);
шошилинч терапевтик чораларни талаб қилувчи ҳолатларни йўқлиги.
Тиббий-ижтимоий реабилитация дастурлари қуйидагиларни қамраб олади: психотерапевтик ва психологик блоклар, муҳит, бандлик терапияси, оила билан иш олиб бориш.
Шунингдек, тиббий ижтимоий реабилитацияни амалга оширишда беморларни ижтимоий ёрдамга бўлган эҳтиёжини аниқлаш учун стандартлашган кўп йўналишли скрининг ва баҳолашни инструменти –“касалликни оғирлик индекси” (КОИ) қўлланилади. КОИ беморни тиббий ва ижтимоий муаммолари ҳақида тўлиқ маълумотни йиғиш ва касаллигини оғирлигини баҳолаш, даволаш турини танлаш ва кўрсатилган ёрдамни сифатини кўтаришга қаратилган.
Дастурларни амалга ошириш учун наркология диспансерларида нарколог-врач, психотерапевт, клиник психолог ва ижтимоий ходимлардан иборат реабилитацион бригадалар ташкил қилинган.
Наркотик моддаларни истеъмол қилувчиларга кўрсатилаётган тиббий ёрдам сифати устидан назорат Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва вилоят соғлиқни сақлаш бошқармалари. Нодавлат ташкилотлари даволаш ёрдами сифатини таъминлаш жараёнига жалб қилинмаган.
Даволаш ёрдами сифати ҳудудларга чиқувчи малакали мутахассис наркологлар томонидан даволаш-реабилитация жараёнлари, моддий-техник базанинг ҳолати, кадрлар билан, дори-дармонлар ва тиббий техника билан таъминланганлигини каби кўрсаткичлари асосида баҳоланади. Танланган даволаш чоралари мажмуаси тўғрилиги ва тасдиқланган диагностика, даволаш ва тиббий-ижтимоий реабилитация стандартларига мослигини текшириш бирламчи тиббий ҳужжатлар (касаллик тарихи, амбулатория картаси ва б.), даволаш самарадорлигини акс эттирувчи статистик ҳисоботлар, сўровлар ва беморларни кўрикдан ўтказиш орқали амалга оширилади.
Бундан ташқари, республикада наркология ва реабилитация муассасаларини фаолияти самарадорлигини баллар асосида баҳолаш тизими (4 балли шкала) татбиқ этилган.
Тасдиқланган йўриқномага мувофиқ ҳар йили туман наркология кабинетларидан то Республика наркология марказигача, яъни наркологик хизмат ташкилий тузилмасининг барча поғоналарида барча асосий фаолият турлари самарадорилиги баҳоланади.
Худуддаги наркологик ёрдам самарадорлигининг умумлаштирилган баҳосини аниқлаш учун олдиндан диспансер кузатувида бўлган ҳар бир беморга кўрсатиладиган ёрдам самарадорлиги тиббий ва ижтимоий кўрсаткичларни ҳисобга олган ҳолда баҳоланади.
Тиббий кўрсаткичларга гиёҳванд моддага қарамликни эрта аниқлаш, тиббий-ижтимоий реабилитацияси ва профилактикаси киради. Ижтимоий кўрсаткичларга меҳнат ва оилавий кўникмаларини даражаси, ижтимоий хавфли хатти-ҳаракатни профилактикаси киради.
Кейинчалик ҳар бир шифокор, ҳар бир наркологик диспансернинг амбулатория ва стационар хизмати, шунингдек МДПМ фаолияти баҳоланади. Аноним даволаниш ҳолатида унинг самарадорлигининг балли баҳоси беморлар ва уларнинг қариндошлари ўртасида сўровлар ўтказиш йўли билан амалга оширилади. Туман, шаҳар, вилоят, республика наркологик хизмати самарадорлининг умумий баҳоси чиқарилади.
Ушбу тизим тамойилини тушуниш учун иккиламчи профилактика самарадорлиги жиҳатларидан бири бўлган гиёҳвандлик ва токсикомания билан касалланган беморларга амбулатория ёрдамининг самарадорлигини баҳолайлик:
Психофаол модда (ПФМ)ни қабул қилишни тўхтатиш – 1 балл
ПФМ ни эпизодик қабул қилишни тўхтатиш – 2 балл
қарамлик шаклланмаган ҳолда ПФМ ни эпизодик қабул қилишдан доимий истеъмол қилишга ўтиш – 3 балл
ПФМ га қарамликнинг шаклланиши (ҳисобот йилида) – 4 балл.
Участка наркологи профилактик гуруҳга кирувчи ҳар бир шахс учун тегишли баллни аниқлайди. Олинган баллар йиғилиб, барча профилактик гуруҳда турувчи шахслар учун умумий балл чиқарилади. Баллар йиғиндиси ҳисобда турувчи шахслар сонига бўлинади, бўлинишдан олинган сон:
<1 баллдан – самарадорлиги юқори;
>1 < 2 балл – ўртача самарадорлик;
2 балл – паст самарадорлик;
4 баллга етса – нолга тенг самарадорлик деб баҳоланади.
Наркологик ёрдамни кўрсатилишини тартибга солувчи меъерий хуқуқий база қуйидагилардан иборатдир:
Ўзбекистон Республикасининг 1996 йил 29 августдаги “Фуқаролар соғлигини муҳофаза қилиш тўғрисида”ги қонуни фуқароларнинг соғлиги давлат томонидан муҳофаза қилиниши борасидаги ҳуқуқлари кафолатларини, ҳар қандай касалланиш ҳолларида, шу жумладан, гиёҳвандлик билан касалланганда ҳам камситилишдан сақланишини таъминлайди. Аҳолининг барча қатламлари тиббий ёрдамдан фойдаланиши мумкинлиги тамойилини эълон қилади, тиббий аралашув ўтказилиши, фақат қўлланилишига рухсат берилган терапевтик усуллар, тиббий технологиялар ва доривор препаратлардан фойдаланиш бўйича маълум қилинган ихтиёрий розилик ҳуқуқини мустаҳкамлайди. Маҳаллий давлат органлари зиммасига соғлиқни сақлаш муассасалари томонидан кўрсатиладиган тиббий-ижтимоий ёрдамни сифати устидан назорат юклатилади.
1999 йил 19 августдаги “Наркотик воситалар ва психотроп моддалар тўғрисида”ги қонун гиёҳванд моддаларга қарам кишиларга давлат даволаш-профилактика муассасаларида бепул наркологик ёрдамни хар қандай тури (текширувдан ўтказиш, маслаҳат бериш, ташхис қўйиш, даволаш ва тиббий-ижтимоий реабилитация) кўрсатилишини кафолатлайди. Ихтиёрий равишда мурожаат этган беморларга даволашнинг анонимлиги кўзда тутилган. Гиёҳвандик ва токсикоманияни даволашда Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан таъқиқланмаган усуллар ва воситалардан фойдаланишни мустаҳкамлайди.
1992 йил 9 декабрдаги “Сурункали алкоголизм, гиёҳвандлик ёки токсикоманияга учраган беморларни мажбурий даволаш тўғрисида”ги қонунда жамоат тартибини бузувчи ва бошқа одамларнинг хавфсизлигига таҳдид солувчи гиёҳвандликка учраган шахсларнинг фақат суд қарорига кўра мажбурий даволанишини кўзда тутади.
Соғлиқни сақлаш вазирлигининг 1998 йил 28 январдаги 39-сонли “Республика аҳолисига наркологик ёрдамни янада яхшилаш чоралари тўғрисида”ги буйруғи билан наркологик диспансер ва участка наркологи тўғрисидаги низом тасдиқланган бўлиб, унинг асосий вазифалари ва функциялари, расмий тасдиқланган ҳисоб маълумотларига статистик ишлов бериш орқали даволаш ва профилактика ёрдам кўрсатилишининг самарадорлигининг йиллик таҳлили белгилаб берилган.
Соғлиқни сақлаш вазирлигининг 2005 йил 15 июлдаги 278-сонли “Наркотик воситалар ёки психотроп моддаларни нотиббий истеъмол қилишга йўл қўйувчи шахсларни, гиёҳвандлик ва токсикоманияга учраган беморларни ҳисобга олиш ва кузатиш тартиби тўғрисида”ги буйруғи билан диспансер ҳисобини юритиш муддати, беморлар ва профилактик гуруҳга кирувчи шахсларни кўрикдан ўтказишнинг даврийлиги белгилаб берилган.
Соғлиқни сақлаш вазирлигининг 2006 йил 12 октябрдаги 433-сонли буйруғи билан наркологик беморлар диагностикаси, даволаниши ва тиббий-ижтимоий реабилитацияси стандартлари белгиланган. Стандартларда касалланиш босқичи ва психофаол модда турига боғлиқ ҳолда диагностика жараёнлари, лаборатория таҳлиллари, даволаш услуллари санаб ўтилган. Ижтимоий-тиббий реабилитация усуллари стандартлари ўз ичига даволаш-реабилитация босқичларини, реабилитация ишлари самарадорлигини баҳолаш мезонларини, амбулатория ва стационар тиббий-ижтимоий реабилитацияга кўрсаткичларни, шунингдек тиббий-ижтимоий реабилитация дастурида ишловчи шифокорларга талабларни қамраб олган. Тиббий-ижтимоий реабилитация дастурини самарадорлигини мониторинги учун Стандартлар иловасида ишлаб чиқилган сўровнома келтирилган. Сўровномада мижознинг жинси, ёши, реабилитация салоҳиятининг даражаси каби хусусиятлари кўзда тутилган. Шунингдек, у реабилитацияни ўтказиш шартлари, давомийлиги, якунланган босқичлари, тиббий хизматлар рўйхати, терапия турлари, фойдаланилган психотерапия йўналишлари ва усуллари, дастур ўтганидан сўнг ремиссиянинг давомийлиги тўғрисидаги маълумотларни ўз ичига олган.
Соғлиқни сақлаш вазирлигининг 2008 йил 8 сентябрдаги 403-сонли “Аҳолига наркологик ёрдам кўрсатишни такомиллаштириш тўғрисида”ги буйруғида станционарга эга барча наркологик диспансерларда, шунингдек наркологик касалхоналарда тиббий-ижтимоий реабилитация бўлимларини ташкил этиш, наркологик беморларнинг амбулатория реабилитацияси дастурларининг жорий этилиши, мажбурий даволаш амалга ошириладиган ихтисослаштирилган даволаш-профилактика муассасаларида тиббий-ижтимоий реабилитацияни ўтказишни ташкил этиш кўзда тутилган. Психотерапевтлар, клиник руҳшунослар ва ижтимоий соҳа ходим штатлари киритилган. Наркологик муассасалар фаолияти самарадорлигини баҳолаш бўйича йўриқнома ва тиббий-ижтимоий реабилитация бўйича йиллик ҳисобот шакли тасдиқланган.
бошқа меъерий хуқуқий хужжатлар.
Бу борада кенгайтирилган маълумотга эга бўлиш учун Соғликни сақлаш вазирлигига мурожаат этиш мумкин.

Наркологические учреждения
В Республике Узбекистан целью терапии наркологических заболеваний является достижение стойких ремиссий и профилактика рецидивов у лиц, страдающих зависимостью от психоактивных веществ. Это возможно только на основе системного подхода и комплексного проведения лечебно-реабилитационных мероприятий.
В этой связи в практику наркологических учреждений республики поэтапно внедряется модель оказания наркологической помощи, основанной на целостном подходе к удовлетворению потребностей наркозависимых в медицинских, психологических и социальных услугах, которая должна обеспечить повышение качества и эффективности терапевтических мероприятий, расширение перечня услуг, увеличение доступа наркопотребителей к лечебно-профилактическим программам. Составными элементами модели являются детоксикация, медикаментозное купирование постабстинентных расстройств, стационарная и амбулаторная реабилитация и противорецидивная терапия. Вмешательства реализуются в строго определенной последовательности, с постепенным переводом пациента со стационарного на амбулаторный этап лечения. Конечная цель – психологическая адаптация пациента к жизни без наркотиков и его реинтеграция в общество.
Согласно ст. 34 Закона «Об охране здоровья граждан», для лечения больных наркоманией и токсикоманией применяются средства и методы, разрешённые Министерством здравоохранения Республики Узбекистан. Разрешённые методы закреплены в «Стандартах диагностики, лечения и медико-социальной реабилитации наркологических больных». При организации наркологической помощи соблюдаются её основные принципы:
• доступность оказания наркологической помощи (стационарная, амбулаторная, в условиях дневного стационара и др.);
• равные возможности доступа к получению квалифицированной медицинской помощи;
• гарантированный анонимный учёт (анонимность, конфиденциальность);
• многоуровневость организации наркологической помощи;
• экспертная деятельность (экспертизы на предмет установления диагноза, наркотического опьянения, употребления психоактивных веществ, необходимости направления на принудительное лечение);
• консультативные функции;
• дифференцированный мониторинг наркологической ситуации;
• координация, контроль и законодательное обеспечение процессов регулирования деятельности системы наркологической помощи населению.
В Республике Узбекистан действует система наркологического учёта, включающая диспансерный учёт и профилактическое наблюдение наркопотребителей.
Лица, допускающие немедицинское потребление психоактивных веществ, обращаются добровольно или направляются судебно-следственными органами, а также медицинскими учреждениями в наркологические учреждения государственной системы здравоохранения для медицинского освидетельствования.
В случае установления диагноза наркотической зависимости они подлежат диспансерному учету и динамическому наблюдению в амбулаторных наркологических подразделениях. Диагноз может быть установлен как в амбулаторных, так и в стационарных условиях только врачом-наркологом на основании тщательного обследования.
В случае несогласия с диагнозом наркотической зависимости гражданин может обратиться с жалобой в вышестоящие органы здравоохранения или в суд.
Решение о постановке на диспансерный учет принимается врачебно-консультативной комиссией наркологического учреждения. Диспансерный учет осуществляется по месту жительства наркопотребителя в территориальном наркологическом учреждении.
Исключение составляют лица, добровольно обратившиеся за наркологической помощью в кабинеты анонимного лечения. В этих случаях диспансерное наблюдение за пациентами не проводится.
Пациенты с течением заболевания без ремиссии и лица, впервые обратившиеся за наркологической помощью, в амбулаторных условиях осматриваются не реже 1 раза в месяц. За время диспансерного наблюдения пациенты должны получить квалифицированную медицинскую помощь, обеспечивающую состояние длительной ремиссии. В случае наступления стойкой ремиссии устанавливается срок диспансерного учета продолжительностью 3 года. На первом году ремиссии пациент осматривается 1 раз в месяц, на втором году ремиссии – 1 раз в 2 месяца, на третьем году – 1 раз в 3 месяца.
Диспансерный учет прекращается по следующим причинам:
• стойкая ремиссия (3 года полного воздержания от любых психоактивных веществ, включая алкоголь);
• изменение места жительства с выездом за пределы территории, обслуживаемой наркологическим учреждением;
• осуждение с лишением свободы на срок более 1 года;
• смерть.
Снятие с диспансерного учета в связи со стойкой ремиссией производится на основании заключения врачебно-консультативной комиссии наркологического учреждения, в котором наблюдался пациент.
В случаях употребления наркотиков без клинических признаков зависимости, наркопотребители подлежат профилактическому наблюдению. Целью профилактического наблюдения является предупреждение формирования наркотической зависимости. Осмотры наркопотребителей, состоящих на профилактическом учете, производятся не реже 1 раза в месяц. При полном отказе от употребления наркотиков и отсутствии признаков зависимости срок профилактического наблюдения ограничивается 1 годом. В случае продолжения наркопотребления и формирования синдрома зависимости от наркотика пациент переводится на диспансерный учет.
В настоящее время наркологическая служба Минздрава представлена следующими специализированными учреждениями: Республиканским наркологическим центром, 15 наркологическими диспансерами (13 из них имеют стационарные отделения), 2 наркологическими стационарами, 7 наркологическими отделениями в составе психиатрических больниц. Во всех областных районах действуют наркологические кабинеты при центральных районных поликлиниках.
Также, наркологическую помощь населению оказывают клиники с частной формой собственности.
Головным учреждением специализированной наркологической службы выступает кафедра наркологии и подростковой психопатологии Ташкентского института усовершенствования врачей (ТашИУВ), осуществляющее методическое управление в службах наркологической помощи.
Учитывая современное развитие наркологии, в республике осуществляется поэтапный переход от сугубо медицинской к реабилитационной (медико-психолого-социальной) модели оказания наркологической помощи.
В этой связи Министерством здравоохранения в наркологических диспансерах организованы отделения медико-социальной реабилитации, внедряются амбулаторные и стационарные реабилитационные программы, специальные методы психотерапии.
В программах медико-социальной реабилитации, которые внедрены в наркологические учреждения используются следующие психотерапевтические техники:
• манипулятивная психотерапия;
• мотивационное консультирование;
• групповая рациональная психотерапия, информационные группы, групповые тренинги (коммуникативный, сенситивный, ассертивный, креативный, стрессоустойчивости, телесно-ориентированный, противорецидивный), арт-терапия, континуальная психотерапия, аутотренинг, медитации, холотропное дыхание, трансактный анализ, гештальт-терапия, культ-терапия, эмоционально-стрессовая терапия, семейная психотерапия, психодиагностическое тестирование. Ведётся работа с созависимыми.
В реабилитационные программы принимаются все пациенты, обратившиеся за помощью при наличии установленного диагноза зависимости от наркотических и других психоактивных веществ с различным уровнем реабилитационного потенциала. Так, для больных со средним реабилитационным потенциалом используются компоненты реабилитационной программы, помогающие достигнуть более или менее продолжительной ремиссии и восстановление личностного статуса. А для больных с низким реабилитационным потенциалом – снижение вреда и минимизация негативных последствий (первый этап программы).
Критериями для приёма пациентов, зависимых от психоактивных веществ в программы медико-социальной реабилитации являются:
• предварительное прохождение курса детокс-терапии;
• наличие мотивации клиента на избавление от химической зависимости;
• отсутствие у пациентов контагиозных инфекций (диагноз ВИЧ/СПИД не является препятствием для участия в программах);
• отсутствие состояний, требующих экстренных терапевтических вмешательств.
Программы медико-социальной реабилитации включают: психотерапевтический и психологический блоки, терапию средой, занятостью, работу с семьёй.
Также при проведении медико-социальной реабилитации для определения потребности наркозависимых в социальной помощи используется стандартизированный, полуструктурированный, многопрофильный инструмент скрининга и оценки – «ИТЗ – индекс тяжести зависимости». ИТЗ предназначен для облегчения сбора информации о медицинских и социальных проблемах пациента, более точной оценки характера и тяжести проблем, адекватного выбора вмешательств, повышения эффективности социальной помощи.
Для реализации программ в наркологических диспансерах организованы реабилитационные бригады (состав: врач-нарколог, психотерапевт, клинический психолог, социальный работник).
Контроль над качеством лечебной помощи наркопотребителям обеспечивается Министерством здравоохранения и его территориальными управлениями. Негосударственные организации не вовлечены в процесс обеспечения качества лечебной помощи.
Качество лечебной помощи оценивается квалифицированными специалистами-наркологами путем непосредственного знакомства с организацией лечебно-реабилитационного процесса, состоянием материально-технической базы, укомплектованностью кадрами, обеспеченностью лекарственными средствами и медицинской техникой. Проводятся тщательное изучение первичной медицинской документации (историй болезни, амбулаторных карт и др.), статистической отчетности, отражающей показатели эффективности лечения, опросы и осмотры больных с целью проверки адекватности выбранного комплекса лечебных мероприятий и их соответствия утвержденным стандартам диагностики, лечения и медико-социальной реабилитации.
Кроме того, в республике введена система балльной оценки (по 4-х балльной шкале) эффективности деятельности наркологических и реабилитационных учреждений республики.
В соответствии с утвержденной инструкцией ежегодно проводится оценка эффективности по всем основным видам деятельности на всех уровнях организационной структуры наркологической службы, начиная с районных кабинетов и заканчивая Республиканским наркологическим центром.
Для определения общей оценки эффективности наркологической помощи региона предварительно проводится оценка эффективности помощи каждому больному, состоящему на диспансерном наблюдении, с учетом медицинских и социальных показателей.
Медицинские показатели включают эффективность раннего выявления, лечения, медико-социальной реабилитации и профилактики осложнений наркотической зависимости. Социальные показатели включают оценку уровня трудовой и семейной адаптации, профилактику антисоциального поведения.
В последующем оценивается эффективность деятельности каждого врача, амбулаторной и стационарной службы каждого наркологического диспансера, а также СЛПУ. В случае анонимного лечения балльная оценка его эффективности проводится на основании анкетирования больных и их родственников. Выводится общая оценка эффективности наркологической службы района, города, области, республики.
Для понимания принципа данной системы, например можно оценить эффективность амбулаторной помощи больным наркоманиями и токсикоманиями – аспект эффективности вторичной профилактики (профилактика формирования зависимости у лиц, состоящих в группе профилактического учёта):
• прекращение приёма ПАВ – 1 балл
• продолжение эпизодического приёма ПАВ – 2 балла
• переход от эпизодического приёма к регулярному употреблению ПАВ без формирования зависимости – 3 балла
• формирование (в отчётном году) зависимости от ПАВ – 4 балла.
Участковый нарколог определяет соответствующий балл для каждого лица из группы профилактического учёта. Полученные баллы суммируются, выводится общий балл для всех состоящих на профилактическом учёте. Сумма баллов делится на число лиц в группе учёта, если полученное от деления число:
• <1 балла – эффективность оценивается как высокая;
• >1 < 2 баллов – средняя эффективность;
• >2 баллов – низкая эффективность;
• достигает 4 баллов – нулевая эффективность.
Действующая нормативно-правовая база, регламентирующая оказание наркологической помощи в Республике Узбекистан включает следующие нормативные акты:
• Закон Республики Узбекистан «Об охране здоровья граждан» от 29 августа 1996 года обеспечивает гарантии прав граждан на охрану здоровья со стороны государства, защиту от дискриминации при любых заболеваниях, включая наркозависимость. Провозглашает принцип доступности медицинской помощи для всех слоев населения, закрепляет право на информированное добровольное согласие на проведение медицинского вмешательства, использование только разрешенных к применению терапевтических методов, медицинских технологий и лекарственных препаратов. На местные органы государственной власти возлагается контроль над качеством медико-социальной помощи, оказываемой учреждениями здравоохранения.
• Закон «О наркотических средствах и психотропных веществах» от 19 августа 1999 года гарантирует оказание наркозависимым бесплатной наркологической помощи в государственных лечебно-профилактических учреждениях, включающей обследование, консультирование диагностику, лечение и медико-социальную реабилитацию. Для больных, добровольно обратившихся за помощью, предусматривает анонимность лечения. Для лечения наркомании и токсикомании закрепляет использование методов и средств, не запрещенных Министерством здравоохранения Республики Узбекистан.
• Закон «О принудительном лечении больных хроническим алкоголизмом, наркоманией или токсикоманией» от 9 декабря 1992 года устанавливает принудительное лечение только по решению суда применительно к больным наркоманией, нарушающих общественный порядок и создающих угрозу безопасности других людей.
• Приказ Минздрава №39 «О мерах дальнейшего улучшения наркологической помощи населению республики» от 28 января 1998 года утверждает положение о наркологическом диспансере и участковом наркологе, его основные задачи и функции, проведение ежегодного анализа эффективности лечебной и профилактической помощи на основании статистической обработки официально утвержденных учетных документов.
• Приказ Минздрава №278 «О порядке взятия на учет и наблюдения за лицами, допускающими немедицинское потребление наркотических средств или психотропных веществ, больных наркоманией и токсикоманией» от 15 июля 2005 года определяет сроки диспансерного учета, периодичность осмотров больных и лиц из группы профилактического учета.
• Приказом Минздрава №433 от 12 октября 2006 года утверждены стандарты диагностики, лечения и медико-социальной реабилитации наркологических больных. В стандартах перечислены диагностические процедуры, лабораторные исследования, методы лечения в зависимости от этапа заболевания и вида психоактивного вещества. Стандарты медико-социальной реабилитации включают этапы лечебно-реабилитационного процесса, критерии оценки эффективности реабилитационной работы, показания к амбулаторной и стационарной медико-социальной реабилитации, а также требования к специалистам, работающим в программе медико-социальной реабилитации. Для мониторинга эффективности программы медико-социальной реабилитации в приложении к Стандартам имеется разработанная анкета. Анкета включает такие признаки пациента, как пол, возраст, уровень реабилитационного потенциала. Она содержит сведения об условиях проведения, продолжительности, завершенных этапах реабилитации, перечень медицинских услуг, видов терапии, используемых направлений и методов психотерапии, данные о продолжительности ремиссии после прохождения программы.
• Приказ Минздрава №403 «О совершенствовании наркологической помощи населению» от 8 сентября 2008 года предусматривает организацию отделений медико-социальной реабилитации во всех наркологических диспансерах, имеющих стационары, а также наркологических больницах, внедрение программ амбулаторной реабилитации наркологических больных, проведение медико-социальной реабилитации в специализированных лечебно-профилактических учреждениях для принудительного лечения. Вводит штаты психотерапевтов, клинических психологов и социальных работников. Утверждает инструкцию по оценке эффективности деятельности наркологических учреждений и форму годового отчета о медико-социальной реабилитации.
• другие нормативно-правовые акты.
Для получения развёрнутой информации по данному вопросу рекомендуется обратиться в Министерство здравоохранения Республики Узбекистан.
• Ташкентская область: Республиканский наркологический центр
Руководитель: Буриходжаев Гулям Наманович
(371) 150-78-95 Кибрайский район, посёлок Салар, ул. Ором 1
• г.Ташкент: Городской наркологический диспансер
Руководитель: Мустафин Олег Салаватович
(371) 277-12-32 г.Ташкент, Чиланзарский район, ул. Арнасой 32
• г.Ташкент: Городская наркологическая больница для принудительного лечения
Руководитель: Мухамедов Сирожиддин Зухурович
(371) 258-77-31 г.Ташкент, Сергелийский район, ул. Л.Назруллаева 5а
• Андижанская область: Психоневрологический диспансер
Руководитель: Касымов Абдувахоб Одилович
(374) 237-20-03 (374) 237-20-03
• Бухарская область: Областной наркологический диспансер
Руководитель: Бобокулов Акмал Ахмадович
(365) 221-75-79 г.Бухара, ул. Жубор 65
• Джизакская область: Областной наркологический диспансер
• Кашкадарьинская область: Областной наркологический диспансер cо стационаром
Руководитель: Буриев Ойбек Каюмович
(375) 221-65-33 г.Карши, ул. К.Садыкова 7/1 (адрес стац.: Каршинский район, село Мирмирон)
• Навоийская область: Областной наркологический диспансер
Руководитель: Рузиев Навруз Равильевич
(436) 224-48-31 г.Навоий, ул. Меморлар дом 2а 2 корпус
• Самаркандская область: Областной наркологический диспансер cо стационаром
Руководитель: Кадыров Тахир Мурадкулович
(366) 222-33-44 г. Самарканд, ул. Али Кушчи 15а (адрес стац.: г. Самарканд, пос. Фархад. )
• Наманганская область: Областной наркологический диспансер
Руководитель: Рахматуллаев Рустам Тавфикович
(369) 233-35-19 г.Наманган, ул. Навои 70
• Сурхандарьинская область: Областной наркологический диспансер
Руководитель: Ишбобоев Жума Мадиевич
(376) 221-49-20 г. Термез, ул. Ж. Гаирова 5
• Сурхандарьинская область, Сариасийский район: Специализированное лечебно-профилактическое учреждение для наркологических больных