Гиёҳвандликни олдини олиш
Ўзбекистон Республикасида гиёҳвандлик ва наркотик моддаларни, ноқонуний айланишини олдини олишга қаратилган профилактик ишлар тизимли равишда олиб борилади.
Жумладан, «Наркотик моддаларнинг суистеъмоли ва, ноқонуний айланишига қарши кураш бўйича 2011–2015 йилларга мўлжалланган комплекс чоралари» дастурида, ахоли орасида гиёҳвандлик ва наркожиноятларни олдини олишга қаратилган профилактик тадбирлар самарадорлигини ошириш, наркологик ҳизмат кўрсатиш тизимини ҳамда гиёҳванд беморлар реабилитациясини юксалтириш ва модернизациялаш каби вазифалар белгиланган.
Аҳоли орасида соғлом турмуш тарзини оммалаштириш, наркотик воситаларни истеъмолига салбий муносабатни шакллантириш, шунингдек, наркотик воситаларни, ноқонуний айланиши билан боғлиқ жиноятларга қонун доирасида кўзда тутилган жазо чораларини оммавий ахборот воситалари орқали ёритишга катта эътибор қаратилган.
Таълим тизимида педагогларни малака ошириш махсус ўқув циклларида тизимли равишда гиёҳвандликни олдини олиш мавзусида кадрларни салоҳиятини ошириш ташкиллаштирилган.
Профилактик тадбирларда асосий эътибор, аҳолининг «хавф гурухи"га кирувчи қатламлари, айниқса ёшларга катта урғу берилган. Ўқув муассасаларида, «хавф гурухи"га кирувчи ўқувчи ёшлар мониторинги олиб борилмоқда, улар билан соғлом турмуш тарзини шакллантириш мавзусида тушунтириш ишлари ва сухбатлар доимий тарзда уюштирилмоқда, бўш вақтларини унумли ўтказиш мақсадида қизиқишлари бўйича турли спорт мусобақалар ва тўгаракларга жалб қилинмоқда, шунингдек, зарурат туғилган вақтда
Профилактик ишларга комплекс ёндошув катта ахамиятга эга, шунинг учун бу йўналишдаги тадбирларни амалга оширишга нафақат вазирлик ва идоралар, балки «Камолот» ЁИҲ, «Махалла» хайрия фонди, Хотин-қизлар қумиталари каби жамоат ташкилотлари ҳам бириктирилган.
Республикамизда барча олиб борилаётган профилактик чоралар наркотик воситалар ва бошқа психоактив моддаларга талабни қисқартиришга, гиёҳвандлик воситаларини истеъмолига мойил бўлган юқори хавф гурухига кирувчи шахсларни сони ҳамда гиёхвандлик билан касалланиш кўрсаткичларини камайишига қаратилган.
Амалга оширилган профилактик чоралар натижасида, наркологик вазиятнинг қуйидаги ижобий кўрсаткичларига эришилди.
2010–2014 йиллар давомида, гиёҳвандлик билан касалланишни бирламчи кўрсаткичи 100 минг ахолига 7,6 тадан 3,8 тагача қисқарди.
Соғлиқни сақлаш тизимида наркологик хисобида турган гиёҳванд беморлар сони 18939 тадан 14692 тагача камайди.
Беморлар орасида ёшлар, яъни 20–39 ёш гурухига кирувчилар сони 69 фоиздан 48 фоизгача камайди.
Бошқа давлатларда бўлгани каби, ҳар йили Ўзбекистон Республикасида 26 июн Ҳалқаро гиёҳвандликка қарши кураш куни кенг нишонланади.
Июн ойи давомида, гиёҳвандликка қарши кураш ойлиги режасига асосан бир қатор тадбирлар амалга оширилади.
Ойлик давомида «Соғлом турмуш тарафдоримиз» шиори остида ёшлар орасида турли спорт мусобақалари, концерт дастурлари, гиёҳвандлик оқибатларини ёритувчи бадиий ва хужжатли фильмлар ва спектакллар намойиши амалга оширилади, шунингдек, ахоли орасида ҳуқуни мухофаза қилиш ва соғлиқни сақлаш идоралари ходимларини жалб этган холда давра сухбатлари ва учрашувлар уюштирилади. Барча тадбирлар оммавий ахборот воситаларида кенг ёритилиб борилади.
Эришилган ютуқлар билан бир қаторда, юзага келаётган янги наркотахдидларни инобатга олиб, профилактик тадбирларни давом эттириш лозим.

Prophylactic anti-drug work in the Republic of Uzbekistan is systematic.
Thus, the program of comprehensive measures for combating drug abuse and trafficking in 2011-2015 provided for the improvement of the anti-drug propaganda, prevent the spread of drug addiction and related offenses, modernization and development of the provision of drug treatment, including rehabilitation of drug addicts.
On an ongoing basis organized efforts to improve training for the education system through specialized training cycles of drug prevention.
Particular attention is given to preventive work with "at risk" with an emphasis on youth. The education is carried out monitoring of this category of persons, which are held explanatory talks on the theme of healthy lifestyles, organize their leisure time, by engaging in a variety of sports clubs and hobby groups subject, if necessary, the children are assigned mentors teachers.
Considering that preventive work requires a comprehensive approach in activities involving not only the ministries, departments, and public organizations, such as the "Kamolot" Charity Fund "Mahalla", the Women's Committee of Uzbekistan and others.
All decisions in the Republic of prevention efforts are finally aimed at reducing the demand for drugs and other psychoactive substances, reducing the number of persons belonging to the high risk of involvement in drug use, reduction of drug addiction.
Proof of the effectiveness of preventive measures include the following indicators of the ecological situation.
During the period 2010-2014, the primary indicator of the incidence of drug abuse has decreased from 7.6 to 3.8 per 100 thousand of population.
The number of drug addicts, registered in dispensaries decreased from 18939 to 14692. Also, the proportion of young patients in the group of 20-39 years has decreased from 69% to 48%.
However, to improve the achieved results, it is necessary to continue prevention work on the basis of new threats and emerging realities of the drug situation.
June 26 in the Republic of Uzbekistan, as well as all over the world celebrated the International Day against Drug Abuse.
During June, carried out activities in the plan of a month of fighting against drug addiction.
Sport competitions conducted among the youth, concerts under the slogan of commitment to a healthy lifestyle, theatrical performances and film showings, involving the drug problem, as well as information activities among the population with the participation of representatives of health authorities and law enforcement. All events are widely reported in the media.